modra foto vľavo
Modranské Vínohranie
modra foto vpravo

Umelci

Korben Dallas

Korben Dallas je známa rocková kapela z Bratislavy, ktorá debutovala v roku 2011 albumom Pekné cesty. Album vznikol ako živá nahrávka z koncertu a bol zároveň nominovaný na Radio Head Awards v kategórii album roka – cena kritikov. Druhý album Karnevalová vrana sa dostal na prvú priečku v albumovom rebríčku slovenskej verzie iTunes aj Spotify. Nasledovalo ocenenie za najlepší album a najlepšia koncertná kapela na Radio_Head Awards 2013. V roku 2014 vydala kapela tretí album s názvom Banská Bystrica. Korben Dallas spolupracovali už s viacerými známymi hudobníkmi, pravidelne koncertujú po Slovenskej aj Českej republike a zúčastňujú sa populárnych festivalov ako Pohoda, Colours of Ostrava, Rock for People alebo Grape.

Zloženie

Juraj Benetin (spev, gitara), Lukáš Fila (basová gitara), Igor "Ozo" Guttler (bicie nástroje)

Video

Viac info na:

korbenband.bandpage.com

Hanka Gregušová

Hanka Gregušová patrí medzi najlepšie slovenské jazzové speváčky. Jej tmavý, hlboko posadený hlas počuť na domácej i zahraničnej scéne už viac ako desať rokov. Debutovala v roku 2007 albumom “Reflections of my soul” a odvtedy drží latku poriadne vysoko. Jej druhý sólový album “Essence” vzdáva hold slovenskému folklóru zaranžovanému do jazzových úprav. Hanka Gregušová je známa nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Jej skladby hrajú aj americké jazzové rádiá. Vystupuje na populárnych jazzových festivaloch ako Bratislavské Jazzové Dni, Jazzycolors Festival v Paríži alebo Open Jazz Festival v Novom Meste nad Váhom.

Video

Viac info na:

www.hankag.com

Banda

BANDA je slovenská world music skupina, ktorá vznikla v roku 2003. Slovenskú ľudovú hudbu mieša s inonárodným a inožánrovým materiálom, pričom si potrpí na dôverné poznanie ľudovej hudobnej tradície, kam patria aj lokálne podoby nárečia, spôsob vedenia viachlasu, cifrovanie, harmonizovanie a rytmizovanie ľudových muzikantov. Pri produkcii používa akustické nástroje a sample akustických nástrojov. Doteraz vydala dva štúdiové albumy BANDA jedna a hraBANDA. Skupina vystupovala už na festivaloch Pohoda Trenčín, Lodenica Piešťany, NAY tanečný dom, Folklórny festival Východná, a odohrala aj sériu koncertov v nórskom Trondheime. BANDA už koncertovala v Nemecku, Česku, Poľsku, Taliansku, Ukrajine a Rakúsku.

Zloženie

Samo Smetana (husle, mandolína, buzuki, tamburína, spev), Alžbeta Lukáčová (cimbal, heligónka, perkusie, spev), Ivan Hanula (viola, mandolína, buzuki, spev), Peter Obuch (kontrabas, spev), Igor Ajdži Sabo (bicie nástroje, perkusie, spev),Eva Brunovská (spev, keyboard)

Video

Viac info na:

www.banda.sk

Sisa Fehérová

Sisa Fehérová je slovenská jazzová speváčka, ktorá má blízko aj k bluesu a alternatíve. Jej energický prejav a zamatový hlas počuť vo formáciách Fehero Rocher a Pitch Bender. V repertoári predstavuje autorské skladby a nápadité aranžmá jazzových aj nejjazových kompozícii.

Video

Viac info na:

sisafeherova.sk

Pacora Trio

Pacora Trio je zoskupenie troch skúsených muzikantov, ktoré funguje od roku 2004. Hudba tria je postavená na prelínaní jazzu a folklóru a je podfarbená prvkami vážnej hudby. Prvý album vydali v roku 2005 pod názvom Pacora trio, ktorý bol o rok ocenený štyrmi hviezdičkami v BBC Music Magazine. Neskôr koncertovali v Českej republike, Rakúsku, Veľkej Británii, Nemecku, Taliansku, Grécku, Poľsku a Dánsku. Pôsobili aj ako súčasť filharmonického orchestra v Brne, Zlíne a Bratislave. Ďalší album vydaný v roku 2012 nesie názov Fugit Gora.

Zloženie

Stanislav Palúch Marcel Comendant Róbert Ragan

Video

Viac info na:

www.pacoratrio.sk

Zuzana Lapčíková

Zuzana Lapčíková je známa virtuózna cimbalistka, speváčka a skladateľka. Má za sebou úspešnú kariéru, zúčastnila sa mnohých projektov a spolupracovala s mnohými významnými umelcami. Hrala s moravskými cimbalovými muzikantmi, komornými zoskupeniami a orchestrami, venovala sa hudbe a tancu na divadelných doskách a v televízii. Založila Slováckú základní uměleckú školu v Uherském Hradišti, kde dodnes vyučuje.

Video

Viac info na:

www.zuzanalapcikova.com

Szidi Tobias

Szidi Tobias je známa slovenská herečka a speváčka. V jej repertoári počuť folk, chanson, jazz, rock a world music. Vydala šesť štúdiových albumov Divý mak, Punto Fijo, Pod obojim, Do vetra, Ať se dobré děje a najnovší album z roku 2014 Jolanka.

Video

Viac info na:

web stránka

Pressburger Klezmer Band

Hudobné zoskupenie PREßBURGER KLEZMER BAND vzniklo v roku 1995 ako prvá slovenská formácia, ktorá sa inšpiruje emotívnou a tanečnou hudbou zo strednej a východnej Európy známou ako klezmer. Jej energický hudobný „kokteil“ je podmanivo namiešaný zo židovskej, z balkánskej a orientálnej hudby, ako aj zo slovenského a cigánskeho folklóru – to všetko s originálnou esenciou súčasných moderných štýlov ako jazz, rock, reggae a latino. Skupina vystupovala v krajinách Európy i v zámorí. Na konte má 6 úspešných albumov a ocenenie RADIO_HEAD AWARD 2012 za najlepší album roka v kategórii World/Folk. Skupina aktuálne pripravila unikátny hudobno – tanečný multikultúrny projekt pod názvom SEVER!/NORTH!.

Zloženie

Ivana Ecetová – sólový spev, Snežana Jović - Werner (Srbsko) – akordeón, sólový spev, Andrej Werner – husle, vokály, Miro Lago – klarinet, vokály, Valér Miko – klavír, vokály, Samo Alexander – kontrabas, sólový spev, Jano Oriško – bicie, perkusie, Linda Luptáková – tanec, Filip Takáč – tanec.

Viac info na:

www.klezmer.sk

Divadlo Tyjátr

Tyjátr je divadelný projekt bábkoherca a dramaturga Ivana Gontko, člena súboru Starého divadla K. Spišáka v Nitre a spoluzakladateľa súboru Teatro Tatro. Cieľom projektu je prinavrátiť tradíciu kočovných bábkarov a komediantov. Na Modranskom Vínohraní vystúpia s predstavením DON ŠAJN.

Hra o zvodcovi žien Donovi Juanovi pochádza z 2. polovice 14. storočia a stala sa predlohou mnohých neskorších verzií, či pre komédiu dell´arte, Moliérovu drámu alebo slávnu Mozartovu operu. Postupne sa stala súčasťou kmeňového repertoáru každej bábkarskej dynastie. V Čechách sa hrala od roku 1770 pod názvom „Strassliwi Hodowani nebo Don Jean mordirz sweho Pana bratra Don Carlos“ a postupne z verzií rôznych bábkarských rodov vznikol text, ktorý sa s malými obmenami hráva dodnes. Príbeh o potrestanom hriešnikovi hrávali aj Anderlovci a bol jedným z nahrávanejších titulov.

Viac info na:

www.tyjatr.sk